Radionice

U utorak, 22. ožujka, u prostorijama škole održala se prva radionica iz ciklusa YEC za učenike 3. i 4. razreda četverogodišnjih smjerova. Radionicu je vodio 19-godišnji student Saša iz Rusije uz pomoć Ane iz hrvatskog ogranka udruge AIESEC. U prvom dijelu susreta Saša je održao prezentaciju o sebi i svojoj domovini. Ukratko nam je prikazao svoj život te zavičaj u kojem živi (zapadni Sibir). Drugi dio bio je zamišljen kao međusobno upoznavanje sudionika kroz zabavne praktične vježbe. Ističemo "Ljudski rulet", u kojem su se učenici okretali u dva koncentrična kruga i rekli nekoliko riječi o sebi učeniku nasuprot sebe; zatim "Ljudski čvor", u kojem su se učenici u manjim grupama međusobno rukama zapleli u čvor i zatim raspetljavanjem morali oformiti krug bez puštanja ruku. Tako je kroz niz zabavnih aktivnosti probijen poslovični led i stvorena opuštena i pozitivna radna atmosfera koja će, nadamo se, ostati prisutna i prilikom sljedećih susreta.

U srijedu, 11. svibnja 2011., završen je ciklus radionica YEC. Uz volontere Sašu iz Rusije, Anu Lauru iz Brazila i Nikolaja iz Ukrajine učenici su imali prilike naučiti mnogo o kreiranju proizvoda, vođenju tvrtke i prezentaciji ideja. U debatama su se mogli okušati u vještinama uvjeravanja i predstavljanja vlastitih argumenata na zadanu temu. Kroz cijeli ciklus radionica učenici su bili podijeljeni u nekoliko grupa (4-5 učenika po grupi) te im je zadatak bio postupno osmisliti proizvod, isplanirati faze njegove proizvodnje te izraditi prezentaciju o projektu.

Kraj YEC-a obilježilo je završno okupljanje svih polaznika radionica zajedno s organizatorima, na kojem su se podijelile prigodne nagrade u kategorijama za najbolji projekt i prezentaciju. Najbolji projekt ove godine imala je Prva varaždinska gimnazija, no naši učenici ipak nisu ostali praznih ruku. Svakome je uručena potvrda o sudjelovanju u projektu. Tifani Ban, Monika Šoltić, Josip Munđar i Saša Furdi iz 3.LŠ dobili su nagradu za najbolji projekt u Gospodarskoj školi Čakovec. Nakon što su podijelili diplome, organizatori su se zahvalili svima nazočnima te ih pozvali na neformalno druženje u Varaždinu.