Pušten u rad pogon za izradu soka
Autor: Velimir Posavec, 22. 11. 2018.

Gospodarska škola, vodeći računa o podizanju kvalitete nastave, sustavno oprema svoje kabinete suvremenom tehnologijom. Tako smo ove godine nabavili pogon za izradu soka vrijedan 584.030,25 kuna. Uz popratne radove investicija je vrijedna ukupno oko 650.000,00 kuna.

Sredstva u iznosu od 465.724,37 kuna osigurana su na natječaju Ministarstva poljoprivrede s ciljem osuvremenjavanja opreme u školama koje obrazuju učenike u poljoprivrednom sektoru, a razliku je škola osigurala iz vlastitih prihoda.

Oprema se sastoji od uređaja za mljevenje i prešanje voća, raznih tankova, pasterizatora i punilice.

Prva smo škola u Hrvatskoj koja je uspjela nabaviti takvu vrstu uređaja, što je dokaz da se na ovom području ulaže u poljoprivredu te se nastoji zainteresirati učenike za upis obrazovnih programa u poljoprivrednom sektoru.

Današnja poljoprivreda više nije područje za koje nije potrebno školovanje. Štoviše, današnji poljoprivrednik mora imati širok spektar znanja u svim granama poljoprivrede. Novi kurikulum koji se uvodi u srednje škole pod nazivom agrotehničar jest poljoprivredno zanimanje u kojem učenik dobiva znanja iz općeg područja poljoprivrede, a ima priliku kroz izbornost opredijeliti se za pojedinu granu poljoprivrede. Na taj način steći će svojevrsnu „specijalizaciju“ za pojedino područje.

Upravo je to i svrha ove nabave jer škola kroz školski voćnjak i vinograd učeniku pruža mogućnost stjecanja znanja i vještina u području uzgoja voća. Koristeći ovaj pogon, učenik na praktičnom primjeru dolazi do gotovog proizvoda u voćarstvu. Kako se ne bismo bazirali samo na proizvodnji soka, škola u svojem vlasništvu već ima sušare koje omogućuju izradu proizvoda kao što su čips od jabuke, voćni čaj i dr. Uz spomenuti vinograd škola ima i vinski podrum u kojem učenici svladavaju procese izrade vina.

Sve spomenuto koristi se u praktičnoj nastavi i vježbama učenika u zanimanjima poljoprivredni tehničar – opći te poljoprivredni gospodarstvenik.

Izvor: Renato Vinko, ravnatelj