« Travanj 2018 »

Advent u Grazu
Autor: ŽELJKA MIHALIC, 4. 12. 2017.

U jutarnjim satima 2. prosinca 2017. godine stotinjak učenika prvih, drugih i trećih razreda te nekolicina profesora Gospodarske škole krenuli su na terensku nastavu u Graz u organizaciji profesorica njemačkog jezika Nataše Sternad i Branke Vlahek-Ivek te profesorice povijesti Sanje Jančec.

Na putu do Graza najprije smo se zaustavili u trgovačkom centru u Seiersbergu gdje su učenici i profesori uživali u obilasku trgovina i adventskoj kupnji.

U Grazu smo obišli i razgledali najljepše i najvažnije znamenitosti toga najvećega grada u pokrajini Štajerskoj. Najprije smo se zaustavili kod Muzeja moderne umjetnosti na desnoj obali rijeke Mure (Kunsthaus) koji često zovu Prijateljski izvanzemaljac.

Nedaleko se nalazi Otok na Muri (Murinsel), koji je također sagrađen 2003. godine kada je Graz bio proglašen Europskim gradom kulture.

Uspinjačom smo se potom popeli na brdo Schlossberg na kojem se nalazi toranj sa satom (Uhrturm), simbol grada, te uživali u prekrasnom pogledu na grad i okolicu.

Posjetili smo Štajersku oružarnicu ili Landeszeughaus, najveći muzej oružja na svijetu, u kojem je sačuvano 32.000 raznih primjeraka oružja iz razdoblja od 15. do 18. stoljeća. Kolekcija je izložena na četiri kata, izrađena od mreže tunela i labirinta te sadrži vojnu opremu - koplja, puške, kacige, topove, oklope za jahače i konje, ali i vitešku opremu za turnire koju je nekad nosilo samo visoko plemstvo.

Nadalje smo razgledali Landhaushof, najljepše renesansno dvorište Austrije s jaslicama od leda, ulicu Herrengasse, glavni trg Hauptplatz s Gradskom vijećnicom i fontanom, ulicu Stempfergasse u kojoj se u izlozima trgovina mogu razgledati modeli jaslica, trg Glockenspiel, stari srednjovjekovni grad i rezidenciju Habsburgovaca te katedralu (der Grazer Dom).

Slobodno vrijeme iskoristili smo za predblagdanski užitak uz miris punča, kuhanog vina, medenjaka i kestena koji se širio ulicama i trgovima, a sa svih strana čuli su se ulični svirači i pjesme zborova…