ERASMUS+ u Gospodarskoj školi
Autor: Željka Mihalic, 10. 5. 2018.

Gospodarska škola Čakovec u sklopu ERASMUS+ projekata vezanih uz mobilnosti učenika u strukovnom obrazovanju ugostila je od 23. travnja do 7. svibnja 2018. godine petero francuskih učenika, dvoje nastavnika u pratnji i zamjenika ravnatelja srednje strukovne škole LP Ramiro Arrue.

Dvije učenice tekstilnog usmjerenja i trojica učenika prometnog usmjerenja boravili su u Čakovcu gdje su sa svojim nastavnicima uživali 16 dana. Za to vrijeme učenici su usvajali stručna znanja koja će prenijeti ostalim učenicima u svojoj matičnoj školi, ali će ih primijeniti i u svojim budućim zanimanjima.

Slobodno vrijeme učenici i nastavnici iskoristili su da upoznaju kulturne i povijesne znamenitosti Čakovca i Međimurja. Osim lokalnih znamenitosti posjetili su i Zagreb, Opatiju i otok Krk pa su se upoznali s različitim dijelovima naše države.

Naši gosti dolaze iz gradića Saint Jean de Luz iz pokrajine Pyrénées-Atlantiques na jugozapadu Francuske, a odlučili su se praktičnu nastavu obaviti upravo u našoj školi zbog dobrog iskustva koje su imali njihovi prijatelji godinu dana prije. Suradnju s tom školom uspostavili smo još 2013. godine. Otad su već tri skupine učenika (dvije iz područja tekstila i jedna iz prometa) naše škole obavile po dva tjedna stručne prakse. Svi oni vratili su se u Čakovec puni dojmova i s novim prijateljstvima.

Učenice iz područja rada tekstil imale su priliku izraditi trenirke i majice. To su odjevni predmeti od pletiva i to je područje rada koje u svojoj matičnoj školi nisu imale priliku upoznati. Osim odjevnih predmeta izradile su i cipele i torbe. U sklopu praktične nastave posjetile su i četiri poduzeća: Studio mode iz Gornjeg Hrašćana, Čateks iz Čakovca te Pro Tec Tekstil i Krojački obrt Anna iz Murskog Središća. Ovim putem zahvaljujemo svima na srdačnoj dobrodošlici.

Učenici iz prometnog sektora imali su prilike isprobati školski simulator vožnje te izrađivati tehničke crteže u programu AutoCad. Upoznali su se sa sličnostima i različitostima naših zemalja na satu engleskog jezika. Posjetili su Muzej oldtimera, prošli su kroz radionicu pranja automobila, a dio praktične nastave obavili su u poduzeću Rudi ekspress.

Već iduće nastavne godine u Gospodarsku škole dolazi nova grupa učenika, ali i skupina učenika iz naše škole odlazi u Francusku. Osim učenika, i nastavnica Ana-Marija Bogdanović odlazi na put, ali kao predavač. Veselimo se budućoj suradnji!

ž