« Prosinac 2017 »

Projekt Priručnik za neodlučne, posrnule i loše čitatelje
Autor: ŽELJKA MIHALIC, 12. 5. 2017.

Razgovori o čitanju

U Gospodarskoj školi u Čakovcu 25. travnja 2017. provodile su se aktivnosti povezane s projektom Priručnik za neodlučne, posrnule i loše čitatelje. Riječ je o projektu čiji je cilj poboljšati vještine čitanja neodlučnih, posrnulih i loših čitatelja, ali i pomoći srednjoškolskim nastavnicima, knjižničarima, stručnim službama i edukatorima školskoga osoblja u razvoju vještina potrebnih za podršku NLP čitateljima.

U tom je smislu viša savjetnica za hrvatski jezik Mirela Barbaroša-Šikić iz Agencije za odgoj i obrazovanje u našoj školi s učenicima razgovarala o njihovu poimanju čitanja, čitalačkom iskustvu i navikama te teškoćama s kojima se susreću pri čitanju, a s nastavnicama hrvatskoga jezika Vedranom Močnik i Monikom Perčić o konkretnim nastavnim praksama koje mogu pomoći u radu s NLP čitateljima.

U razgovorima o čitanju sudjelovali su učenici: Maja Zadravec (1. CP razred), Filip Turk (2. VO.), Alma Ovčar (2. KPO), Anita Bogdan i Tena Bregović (2. CVG), Jurica Vugrinec (4.PT), Romeo Balog (1. VO) te Nikolina Međimurec, Nikolina Košir, Katja Gregorinčić, Filip Makšadi i Leonardo Ignac (1. KO).

Učenici su razgovor opisali kao ugodno i zanimljivo iskustvo. Istaknuli su da su u opuštenoj atmosferi mnogo doznali jedni o drugima (hobiji i provođenje slobodnog vremena, teme koje ih zaokupljaju i sl.), ali i da im je razgovor pobudio želju za čitanjem.