« Kolovoz 2017 »

Terenska nastava u Beču
Autor: Velimir Posavec, 6. 5. 2017.

Rano ujutro 6. svibnja 2017. godine 60-ak učenika prvih i drugih razreda te nekolicina profesora Gospodarske škole krenuli su na terensku nastavu u Beč u organizaciji profesorica njemačkog jezika Branke Vlahek-Ivek i Nataše Sternad te profesorice povijesti Sanje Jančec.

Na putu do Beča prvo smo se zaustavili u Bečkom Novom Mestu, gradiću koji je vrlo značajan za našu nacionalnu i zavičajnu povijest. Naime, u Bečkom Novom Mestu 30. travnja 1671. g. pogubljeni su hrvatski plemići Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan nakon što su se neuspješno urotili protiv cara Leopolda I. Habsburškog.  Posjetili smo katedralu ispred koje je spomen-ploča, a zatim i muzej u kojem je izložen mač kojim su oni pogubljeni. Zapalili smo i svijeće na grobu u kojem su prvotno bili pokopani Zrinski i Frankopan.

U Beču smo uživali u šetnji kroz suncem okupane parkove dvorca Schönbrunn koji je bio  ljetna rezidencija Habsburgovaca. Nakon kraće šetnje ulicama gradskog središta, uz informacije vodiča o zgradama i trgovima pokraj kojih smo prolazili, našlo se vremena i za koju kavicu ili sladoled u okolici katedrale sv. Stefana.

Posjetili smo i  Hundertwasserovu kuću, jedan od simbola Beča, koji se ne smije propustiti pogledati.

Na kraju dana konačno smo došli do željno iščekivanog zabavnog parka Pratera. Najprije smo dobro promotrili kakve nam sve to vratolomije nude, a onda je počelo isprobavanje. Bilo je onih koji su vrištali, onih koji su se malo i „okupali“, ali sigurno nije bilo onih koji su se u autobus na povratku ukrcali bez osmijeha na licu.

Na kraju smo se svi složili da ćemo se svakako vratiti u Beč i provesti mnogo više vremena razgledavajući prekrasne ostatke prošlih vremena.

U nastavku pogledajte nekoliko fotografija, a kompletan album nalazi se u fotogaleriji.

Izvor: Sanja Jančec, prof.