MIGRATION MATTERS - Susret u Grčkoj
Autor: Željka Mihalic, 22. 5. 2018.

Drugi transnacionalni sastanak u okviru projekta Erasmus + Migration Matters održan je u Ateni početkom svibnja.

Tema sastanka bila je migracije u književnosti, filmu i glazbi, stoga se svaka zemlja predstavila nacionalnim mitom ili legendom vezanim uz migracije. Za tim Gospodarske škole bila je to prilika predstaviti legendu o kravati, odnosno o hrvatskim vojnicima koji su tijekom povijesti, boreći se za tuđe interse, proslavili kravatu koja je danas nezaobilazni muški odjevni dodatak.

Od predloženih melodija svih timova za stvaranje pjesme s temom migracija odabrana je melodija Californication, pa su učenici zajedničkim snagama osmislili tekst i otpjevali pjesmu uz pratnju gitare.

Izlet na otok Siros bila je prigoda za uživanje u prirodnim ljepotama jednoga od najpoznatijih otoka iz otočne skupine Cikladi u Egejskom moru, razgledavanje Apolonova kazališta i grada Hermeoupolisa, nekad glavnog grada Grčke. No, fokus je bio usmjeren na prikaz povijesti otoka vezano uz migracije. Naime, još od srednjeg vijeka otočani su bili gotovo isključivo rimokatolici, ali od ujedinjenja s Kraljevinom Grčkom (1829. g.) ta se slika promijenila pa danas rimokatolici čine oko 47 % stanovništva. Ono što valja posebno naglasiti jest da na otoku vlada vjerska snošljivost i brojni su mješoviti brakovi između katolika i većinskih pravoslavaca, stoga je život na otoku izvrstan primjer mirnog suživota dviju različitih zajednica.

Dok su učenici radili na obogaćivanju i aktualizaciji internetskih stranica projekta, održan je i sastanak nastavnika na kojem se raspravljalo o organizacijskim pitanjima i srednjoročnom izvješću o projektu.

Na završnoj svečanosti predstavljeni su rezultati projekta, a zatim su se, uz delicije tradicionalne kuhinje koje su pripremili domaćini i uz grčki melos, svi sudionici oprostili do sljedećeg susreta u Francuskoj.

Izvor: Vedrana Močnik