preskoči na sadržaj

Gospodarska škola Čakovec

Login

Promotivni video škole


Oprema škole







Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 

Promocija poljoprivrednih zanimanja












Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Održan 1. susret u sklopu Comenius projekta
Autor: Ana-Marija Bogdanović, 11. 11. 2013.

 „Lots of countries, just one Europe“

Izvor: Ana-Marija Bogdanović, mag. ing. tekstilne tehnologije i inženjerstva

Gospodarska škola uključila se u još jedan projekt Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Radi se o Comenius projektu u koji je uključeno 8 srednjih škola:

"Ion Creanga National College", Rumunjska

General Secondary school "Panayot Volov", Bugarska

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, Poljska

IES VALVERDE DE LUCERNA, Španjolska

Dobó Istvań Gimnázium, Mađarska

Mehmet Akif Ersoy Lisesi, Turska

Parkside Federation Academies, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

Gospodarska škola, Hrvatska


Ciljevi ovog projekta su otkrivanje zajedničkog povijesnog nasljeđa zemalja partnera, razvijanje multikulturalnog dijaloga, razvijanje tolerancije i poštivanje različitih kultura i običaja, upoznavanje i usavršavanje stranih jezika. Učenici i nastavnici uključeni u projekt upoznati će se s različitim metodama učenja stranih jezika, razvijati mogućnosti rada u grupama, razmjenjivati mišljenja sa drugim učenicima i nastavnicima koji ne govore njihov materinji jezik. Nastavnike se potiče da dijele svoja iskustva, razmjenjuju mišljenja i stječu znanja o zanimanju učitelja u cijeloj Europi. Putem projekta učenici će se također upoznati i sa novim tehnologijama.

Učenici će izrađivati prezentacije o svojoj zemlji, rješavati kvizove o drugim zemljama koje su uključene u projekt, upoznati način prehrane u tim zemljama te izraditi mini-rječnik često korištenih izraza.

 

Koordinatorica projekta Raquel Monteja Alonso organizirala je prvi susret u sklopu Comenius projekta „Lots of countries, just one Europe“. Susret se održao u Puebli de Sanabria, u autonomnoj zajednici Kastilja i León, provincija Zamora, Kraljevina Španjolska od 4. do 8.11.2013. Susretu su prisustvovale koordinatorica za našu školu, Ana-Marija Bogdanović, prof. mentor i Martina Bogdan, prof.

 


 

Ponedjeljak, 4.11., proveli smo na putu. Putovali smo automobilom do Budapesta, a zatim avionom do Madrida.

Slika 1: Budapest – ispred aerodroma

Slika 2:Ulazak u avion

Na kraju ponovo automobilom do odredišta – Puebla  de Sanabria („gradić dobrog vjetra“).

Slika 3: Vožnja do gradića Puebla de Sanabria

Sljedeći dan, u utorak 5.11., nakon doručka prošetali smo prekrasnim starim dijelom grada. Posjetili smo Gradsku vijećnicu u kojoj su nas toplo dočekali zamjenik gradonačelnika i tajnica te predstavili gradić Puebla de Sanabria i okolicu.

Slika 4: Prva zajednička fotografija svih sudionika susreta

Slika 5:Prijem u Gradskoj vijećnici

Zatim smo odšetali do škole „IES Valverde de Lucerna“. Koordinatorica projekta Raquel Montejo Alonso, profesorica engleskog jezika iz Španjolske, provela nas je kroz školu i s ponosom pokazala njihov Comenius kutak u izradi.

Slika 6: Na putu do škole

Slika 7: Sudionici susreta na ulazu u školu

U radnom dijelu koordinatori projekta trebali su predstaviti države iz koje dolaze, svoj zavičaj, grad i školu, a na kraju i učenike i nastavnike koji sudjeluju u projektu. Našu prezentaciju možete pogledati na web stranici naše škole ili na linku: 

 http://prezi.com/6qgeirlz5swk/?utm_campaign=share&utm_medium=copy 

Nakon radnog jutra odvezli smo se u gradić León gdje smo proveli ugodno poslijepodne. León je osnovan u prvom stoljeću prije Krista kao rimska vojna postaja. U gradu se nalazi gotička katedrala Santa Maria de Regla iz 13. stoljeća poznata po svojim vitrajima.

Slika 8: Katedrala u Leónu

Također smo vidjeli i „Casa de Botines“, neogotičku građevinu slavnog arhitekta Gaudija koja je sada u vlasništvu jedne banke.

Slika 9: Ana-Marija Bogdanović i Martina Bogdan u Leónu

U srijedu, 6.11., počeli smo radno. Pogledali smo preostale prezentacije i u okruglom stolu raspravili sve detalje oko pripreme ostalih Comenius posjeta.

Slika 10: Naša prezentacija

Koordinatorica nas je upoznala sa web stranicom projekta koja je u izradi, a  imali smo vremena za sva pitanja vezana uz naš projekt.

Zatim smo se autobusom odvezli do „The house of lake“ – muzeja koji se nalazi u blizini jezera Sanabria u kojem smo s velikom pažnjom pratili glas vodiča sa slušalica i saznali mnogo o nastanku jezera i bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje se nalaze na području prirodnog rezervata jezera Sanabria. Tu raste više od 1500 različitih biljnih vrsta i obitava čak 142 vrste ptica. 

Slika 11: „The house of lake“

U blizini jezera nalazi se i samostan San Martin de Castenada iz 12-tog stoljeća u kojem se nalazi centar za posjetitelje rezervata prirode. Koordinatorica projekta organizirala je zajedničko fotografiranje za sve nastavnike i već idućeg jutra u lokalnim novinama “La Opinion“ osvanuo je članak o našem posjetu pokrajini Zamora.

Nakon obilnog ručka krenuli smo na vožnju jezerom. Jezero Sanabria je prirodni rezervat koji se nalazi u krajoliku formiranom prije 100 000 godina. To je najveće glacijalno jezero u Španjolskoj. Prema jednoj legendi na dnu jezera leži grad koji je potopljen zbog davne kletve i na noć svetog Ivana (San Juan) još uvijek se može čuti zvonjava crkvenih zvona.

Nas je najviše iznenadio katamaran kojim smo obišli jezero. Radi se o katamaranu koji se kreće isključivo pomoću energije koju dobiva iz solarnih ćelija i vjetrenjača koje ima na sebi ugrađene. To je prvi brod na svijetu takve vrste. Kapetanica i skiperica broda su nam objašnjavale nastanak i povijest jezera, a kapetanica je čak i zaronila te kamerom snimala dno jezera koje smo mi mogli vidjeti na velikom ekranu iznad kormila.

Slika 12: Kapetanica katamarana

Slika 13: Prvi na svijetu katamaran koji se kreće isključivo pomoću solarne energije i energije vjetra

Nakon ovog prekrasnog iskustva vratili smo se u gradić Puebla de Sanabria gdje smo posjetili dvorac i „The giants and cabezudos museum“.

Dvorac u Sanabrii („dobar vjetar“) dao je izgraditi grof Benavente u 15. stoljeću i danas je još uvijek dobro očuvan ta se u njemu nalazi i gradska knjižnica.

Slika 14: Dvorac u Puebli de Sanabria (fotografiran s obale rijeke Tera)

„The giants and cabezudos museum“ je mjesto u kojem se čuvaju velike lutke koje mještani Sanabrije koriste za vrijeme karnevala. „Giants“ ili „divovi“ su obično šuplje figure visoke nekoliko metara koje imaju ruke i glave napravljene od kaširanog papira, a ostatak tijela je pokriven tkaninom. Okvir na kojem se sve nalazi obično je napravljen od drveta ili u posljednje vrijeme od aluminija. Cijelu strukturu nosi čovjek koji pomiče te lutke tako da se čini kao da one plešu. Sve lutke su izrađene u parovima – gigante i giganta ili gigantina.

 

Slika 15: Gigante i gigantine

Cabezudos su manje lutke (prirodna veličina čovjeka)koje imaju prevelike glave. Lica su im napravljena tako da mogu plašiti malu djecu, a u jednoj ruci obično nose bič.

Slika 16: Cabezudos

U četvrtak, 7.11., posjetili smo grad Salamanca koji je poznat po svojoj katedrali, ali i po sveučilištu sa dugom tradicijom. Sveučilište u Salamanki je središte učenja Španjolskog jezika, osnovano 1218 godine (najstarije je u Španjolskoj i Europi te peto po starosti u svijetu) i  privlači tisuće stranih studenata Španjolskog jezika. Prema legendi studenti koje žele upisati studij u sveučilištu u Salamanki mogu proći prijemni ispit samo ako na bogato ukrašenom pročelju zgrade sveučilišta pronađu žabu. Profesorice Bogdan i Bogdanović taj zadatak obavile su s lakoćom i prve od svih koordinatora.

Slika 17: Pročelje zgrade Sveučilišta u Salamanki

Slika 18: Žaba koju smo „s teškom mukom“ pronašli

Poznat je i glavni gradski trg „Plaza Major“ koji je dizajnirao Andrés García de Quiñones na početku 18. st. Trg je izvorno korišten kao arena za borbe s bikovima.

Slika 19: „Plaza Major“

Zbog renesansnih građevina od lokalnog Villamayor pješčenjaka, Salamancu su prozvali "Zlatni grad" (La Ciudad Dorada). Jedna od takvih građevina je i katedrala u Salamanki izgrađena u 12. st.

 

Slika 20: Reljef na pročelju katedrale

Jedna od zanimljivosti na katedrali je i „kozmonaut“- klesar koji je izrađivao ukrase odlučio se poigrati i u kamenu je izradio lik koji predstavlja čovjeka u dalekoj budućnosti. 

Slika 21: Kozmonaut

Zanimljive su nam bile i trgovine i kojima se prodaju mesne prerađevine. Takve trgovine uobičajene su i česte.

 

Slika 22: Trgovina zanimljivog sadržaja

 

Slika 23: Trgovina zanimljivog sadržaja - II

U petak, 8.11., prošetali smo po Puebli de Sanabria, fotografirali autohtone kućice i zanimljive prizore i polako se oprostili i krenuli svojim kućama.

Slika 24: Pogled na stariji dio grada s rijeke Tera

Slika 25: Prozori i balkoni su često bogato ukrašeni cvijećem

 

Slika 26: Glavna gradska ulica

Slika 27: Noviji dio Sanabrije i rijeka Tera

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju