Moda i strip
Autor: Željka Mihalic, 8. 3. 2021.

U subotu, 6.3.2021. grupa učenica iz 1.MT razreda Gospodarske škole iz Čakovca razgledale su izložbu Moda i strip u Muzeju za umjetnost i obrt grada Zagreba.

Izložba se održava u povodu stote obljetnice Francuskog instituta u Hrvatskoj, a učenice su imale odličnu priliku proučiti složeni odnos svijeta mode i stripa. Poznato je da je ulična moda, ali i visoka moda imala velik utjecaj na stripovske junake i njihov stil oblačenja. Isto tako stripovi su uvelike utjecali na modu.

Na izložbi su predstavljeni i radovi velikih dizajnera poput Yves Saint Laurenta, Christiana Diora i Thierryja Muglera. Ovi kreatori visoke mode svoje su kolekcije stvarali prvo na papiru pa su neki od njihovih crteža izloženi u sklopu izložbe. Osim crteža zanimljivi su bili i izloženi odjevni predmeti inspirirani stripom, kao i odjevni predmeti koji su inspirirali crtače stripova. Posebno valja istaknuti originalnu Dior haljinu, ali i pakiranja parfema Jean Paul Gaultiera. Uz njih istaknuto mjesto na izložbi zauzima i Kišni kaput poznatog dizajnera Jean – Charlesa de Castelbajaca, kao i zanimljive patike i štikle.

Zanimljiv je i podatak da je dizajner Yves Saint Laurent nacrtao strip pod nazivom La Vilaine Lulu (Zločesta Lulu). Lulu je hirovita djevojčica koja uvijek radi što želi. Postoji više nastavaka stripa pod naslovima: Lulu u školi, Lulu u Deauvilleu, Lulu maserka, Lulu u noćnom klubu, Lulu idol mladih, Lulu na televiziji, Lulu u ljetnom kampu, Lulu se zaljubila u vatrogasca ...

Posebno zanimljiv je i niz crteža iz stripa Jeune Fille en Dior (Mlada žena u Dioru) koja prati mladu novinarke kroz deset godina rada u kući Dior. Strip je crtala poznata crtačica Annie Goetzinger.

Učenice je na izložbu povela njihova razrednica, Ana-Marija Bogdanović, a s veseljem im se u razgledavanju izložbe pridružila i nastavnica Ivana Đebić Danenhauer.

Izvor: Ana-Marija Bogdanović