« Prosinac 2018 »

Obućar

Obućar izrađuje i popravlja različite vrste specijalne i modne obuće. U manjim obrtima izrađuje obuću po narudžbi ili za vrlo usko tržište. Pri tome se služi strojevima, ali je još uvijek prisutna i ručna izrada. U obućarskim radnjama vrši se i popravak svih vrsta obuće. U industrijskoj proizvodnji izrađuje se obuća namijenjena širokom tržištu te se radi na velikom broju različitih strojeva. Pored strojeva i računala, obućari koriste i različite alate: kalupe za obuću, šila, noževe, igle, vodila. Poslovi koje se obavljaju pri izradi obuće: krojenje, oblikovanje skrojenih dijelova rezanjem, tančanjem i podvijanjem, podstavljanje, šivanje gornjih dijelova obuće, izrezivanje donjih dijelova obuće, potplata, peta i tabanica koje se lijepljenjem i turpijanjem pripremaju za spajanje s gornjim dijelovima obuće. Donji i gornji dijelovi obuće spajaju se uz pomoć pneumatskih strojeva ili termičkom obradom, ili pak ručno. Postupak izrade obuće završava ručnim ili strojnim brušenjem, zaglađivanjem, mazanjem i poliranjem. Zapreke za obavljanje zanimanja su teškoće vida te pokretljivosti i usklađenosti ruku, oštećenja koštano–mišićnog, dišnog sustava, kožne bolesti te alergijske reakcije.

NASTAVNI PLAN