SEU
Autor: Velimir Posavec, 14. 10. 2013.

Od 22. rujna do 5. listopada realiziran je drugi dio projekta Spremni u EU. U ovom dijelu projekta sudjelovao je 21 učenik prometnih zanimanja.

Redni broj:

21.

RENATO

MATOŠA

Partner na projektu, Hrvatski gospodarski savez iz Frankfurta, pronašao je 12 različitih firmi u kojima su učenici bili na praksi. Vrlo dobro smo upoznali i javni prijevoz u Frankfurtu i Rajnsko-Majnskoj regiji.

Osim stručne prakse, učenici su poboljšali poznavanje njemačkog jezika, te upoznali povijesne i druge znamenitosti Frankfurta i Wiesbadena. U tome im je svesrdno pomogla prof. Brankica Vlahek Ivek koja je sa koordinatorom projekta Vladimirom Šoštarićem bila u pratnji učenika.

Ovim aktivnostima završava projekt Spremni u EU koji nam je dao novog izvrsnog partnera Hrvatski gospodarski savez, kojima ovom prilikom zahvaljujem na ostvarenoj suradniji i radujem se budućim suradnjama.

Vladimir Šoštarić-projektni koordinator

Evo nekih iskustava sudionika mobilnosti:

Boravak u Njemačkoj nam se svidio, bio je zanimljiv i podosta smo naučili. Naučili smo baratati papirologijom, nekim sklopovima na teretnim vozilima, upoznali smo princip prijevoza u Europi. Sistem prijevoza puno je jednostavniji i organiziraniji nego u Hrvatskoj. Naučili smo baratati temperaturnom komorom na teretnom vozilu i upoznali kako se prevozi roba u toj komori. Zadovoljni smo tvrtkama u kojima smo bili na praksi. Jako smo zadovoljni suradnjom škole i Hrvatskog gospodarskog saveza iz Frankfurta koji su nam omogućili ovo iskustvo. Nadmo se da će se suradnja nastavaiti i u budućnosti.

Još jednom lijepo pozdravljamo i zahvaljujemo na suradnji Hrvatskom gospodarskom savezu i tvrtkama Fenthols i Tunc Trans.

S poštovanjem, učenici 3VO razreda: Valentino Kristofić, Robert Hasanović, Renato Matoša i Marcco Trojak

Osim stručne prakse u Frankfurtu, važan dio mobilnosti je bilo upoznavanje grada i okolice, njegove kulture i običaja. Bili smo na više izleta. Posjetili smo aerodrom. To nam se posebno dopalo jer smo svi prometne struke, a Frankfurtski aerodrom je među najvećima i najfrekfentnijima u Europi i svijetu. Svake tri minute dolaze i odlaze avioni iz čitavog svijeta. Fascinirao nas je i Hilton hotel u sklopu aerodroma, kojeg smo prozvali svemirac zbog neobićna izgleda. Doimio nas se i Main Tower sa kojega se vidi cijeli Frankfurt sa okolicom. Sa vidikovca je izgledao kao odlična maketa.

U srcu će nam uvijek ostati svi ljudi koje smo upoznali sa različitih krajeva svijeta. Sa njima smo upoznali i dijelić kulture i obićaja drugih krajeva. Ako ćemo ikad u životu imati prilike rado ćemo se vratiti u Frankfurt.

Kristina Medved i Sabina Jalušić, 4CP