« Rujan 2020 »

Gospodarska škola na Jeseni u Kraljevom vrtu

Jesen u Kraljevu vrtu tradicionalna je manifestacija koja se svake godine odvija u dvorištu kuće našeg slikara iz prošlog stoljeća Ladislava Kralja – Međimurca. Ove godine obilježena je 7. listopada uvodnom konferencijom i predstavljanjem projekta Gospodarske škole Na stolu – hranom iz prošlosti u sadašnjost. Projekt je jednogodišnji, a provodi se od 20. srpnja 2015. godine u suradnji sa Srednjom školom Prelog, Udrugom kuhara Međimurske županije i Društvom vinogradara i vinara Međimurja - Hortus Croatiae

Voditelj projekta je Vladimir Masten, prof., a predstavili su ga ravnatelji Renato Vinko i Tomislav Gregur uz prikladnu izložbu tekstilnih proizvoda i proizvoda iz škola, vrta i voćnjaka. Goste su oduševili voćni kokteli učenica preloške škole, a gospođa Bernarda Orehovec rado se odazvala izlaganjem svojih proizvoda biodinamičke poljoprivrede. Također, učenici II. osnovne škole Čakovec sudjelovali su s glazbenim točkama. Projekt će promovirati strukovno obrazovanje, a osobito zanimanja kuhar, konobar i cvjećar te enogastronomsko nasljeđe Međimurja. Razvijat će poduzetničku kulturu, poticati cjeloživotno učenje i sačuvati kulturu hrane i vina u Međimurju. Zahvaljujući nastupima na manifestacijama, snimanju i objavljivanju aktivnosti na televiziji i objavi knjige, učenici i zaposlenici dviju međimurskih škola osigurat će trajnost i dostupnost rezultata za širu javnost. Sve aktivnosti bit će provedene pod vodstvom nastavnika struke i stručnjaka iz udruga kuhara i vinara.