Gospodarska škola na mobilnosti u sklopu ERASMUS+ programa
Autor: Željka Mihalic, 4. 4. 2018.

Četiri učenice krojačkog usmjerenja iz čakovečke Gospodarske škole u sklopu ERASMUS+ projekta Gi-Baj-Mo 2, koji je vezan uz mobilnosti učenika u strukovnom obrazovanju, u ožujku su praktičnu nastavu obavljale u Ljubljani.

Škola domaćin, Srednja poklicna in strukovna šola Bežigrad, odnosno djelatnici i učenici te škole bili su odlični domaćini. Učenice S.I., M.S., A.S. i S.Z. tijekom mobilnosti usvajale su stručna znanja i vještine, a ta će iskustva moći primijeniti i u svom budućem zanimanju. Djevojke su naučile tehnike suhog i mokrog pustenja te tim tehnikama izradile zgodne sitnice – broševe, privjeske, pernice... Osim toga, učile su kako reciklirati i redizajnirati već postojeće tekstilne proizvode. Tom su tehnikom izradile odjevne i druge uporabne predmete.

Tijekom mobilnosti najvažnije je steći strukovna znanja i vještine. Učenici tako postaju samostalniji, tolerantniji i otvoreniji te motivirani za nastavak obrazovanja u struci. Slobodno vrijeme učenice su provodile u upoznavanju slovenskih kulturnih i povijesnih znamenitosti. Prošetale su se središtem Ljubljane, razgledale Zmajski most, Čevljarski most, Tromostovlje, Prešernov trg… Posjetile su Ljubljanski zoološki vrt, Slovenski šolski muzej, Muzej Iluzija, Ljubljanski dvorac i, naravno, neizostavni BTC trgovački centar. U slobodne dane obišle su Maribor i Postojnsku jamu te nezaboravan Predjamski grad. Zanimljiva slučajnost je da je vitez koji je živio u Predjamskom gradu nosio ime Erazmo.

Učenice krojačkog usmjerenja prvi su put bile na mobilnosti u SPSŠB u Ljubljani i vratile su se pune lijepih uspomena i s iskustvom kojega će se rado sjećati.

Kolege nastavnici i projektni tim škole SPSŠB također su zadovoljni iskustvom i planiraju najesen doći u posjet Gospodarskoj školi kako bismo dogovorili daljnju suradnju.