EUROPSKI DAN JEZIKA 2017.
Autor: Željka Mihalic, 6. 10. 2017.

U Gospodarskoj školi 26. rujna 2017. obilježen je Europski dan jezika. Prigodan program i domjenak pripremile su profesorice stranih jezika, a priključile su se i Davorka Gregorić, profesorica hrvatskog jezika, te knjižničarka Zdenka Višnjić-Špes.

U Gospodarskoj školi 26. rujna 2017. obilježen je Europski dan jezika. Prigodan program i domjenak pripremile su profesorice stranih jezika, a priključile su se i Davorka Gregorić, profesorica hrvatskog jezika, te knjižničarka Zdenka Višnjić-Špes.

Europski dan jezika obilježavamo kako bismo ukazali na važnost učenja jezika, na razvoj višejezičnosti i razumijevanja među ljudima koji pripadaju različitim kulturama, kako bismo potaknuli cjeloživotno učenje u školi i izvan nje. Branka Vlahek-Ivek, profesorica njemačkog jezika, predstavila je učenicima i profesorima Švicarsku, zemlju koja je po pitanju jezika specifična. Ima četiri ravnopravna službena jezika. Prisutni su vidjeli prezentaciju Švicarske kroz slike, a u videu su mogli čuti švicarski dijalekt.

Katja Sklepić, profesorica engleskog jezika, pripremila je za učenike kviz o kulturi i civilizaciji zemalja svih jezika zastupljenih u Gospodarskoj školi, uključujući ruski i romski.

Nakon kviza prisutni su pozvani na degustaciju slanih i slatkih specijaliteta. Za „njemački stol“ pobrinula se profesorica Branka Vlahek-Ivek. Ponuđena je bila Schwarzwald torta, bečki odrezak i švicarski čokoladni fondue. Tatjana Mikolaj, profesorica ruskog jezika, pripremila je rusku čajanku, a profesorice engleskog jezika Katja Sklepić i Ivana Roža-Kermeci pripremile su englesku čajanku s keksima i kolačima uz pravi engleski čaj. Na „međimurskom stolu“, koji je predstavljao Hrvatsku, bili su čvarci, tiblica, gibanica s jabukama i tikva s makom te kukuruzna zlevanka koju je ispekla profesorica Davorka Gregorić. Romski stol predstavila je školska knjižničarka Zdenka Višnjić-Špes pripremivši romski omlet.

Hol škole ukrašen je plakatima koje su za tu prigodu izradili učenici sa svojim profesoricama.

Izvor: Katja Sklepić i Branka Vlahek-Ivek