Europski dan jezika
Autor: Željka Mihalic, 28. 9. 2016.

U našoj je školi 26. rujna bogatim programom obilježen Europski dan jezika. U misiji osvješćivanja važnosti njegovanja multikulturalnosti, odnosno poticanja razumijevanja i poštovanja među ljudima koji pripadaju različitim kulturama, učenici su se, kako i priliči toga dana, predstavili na različitim jezicima: njemačkom, engleskom, romskom, ruskom i hrvatskom. Čitalo se, recitiralo, glumilo, pjevalo i sviralo, plesalo, natjecalo u čitanju jezikolomaca, a predstavljeni su i rezultati ankete vezane uz to koliko Međimurci vladaju stranim jezicima.

Zanimljivosti o engleskom jeziku publici su otkrili Ivana i Gabrijel Furdi iz 4. CP razreda, a nastavnica Marija Lisjak potom je izvela Stingovu pjesmu Englishman in New York. Nijemci su, među ostalim, predstavili najdužu njemačku riječ (sastoji se od 63 slova) te iznijeli zanimljivosti o tome da i Indijanci sve više uče njemački. Uslijedio je igrokaz na njemačkom - Der Verkäufer und der Elch (iliti Kako sobu prodati gasmasku), a izveli su ga učenici 3. CP i PT razreda. Učenici 2. VO razreda Zvonimir Žerjav i Mateo Sternad kazivali su stihove Paje Kanižaja.

S obzirom na to da našu školu pohađa nemali broj učenika romske nacionalnosti, Nikolina Balog govorila je o romskom jeziku, zastavi i himni. Tradicionalne romske plesove, kolce i trbušni ples, izvele su učenice Anita Bogdan, Tanja Oršuš, Vanesa Horvat i Karolina Ignac, a s nekoliko stihova na romskom, o neuzvraćenoj ljubavi, predstavila se Paulina Kovačić iz 2. CVG razreda. Sven Pergar i Kristina Malekoci sa svojom nastavnicom Tatjanom Mikolaj pripremili su kviz o Rusiji, a program je završio pjesmom Laure Čurin i dječje vokalne skupine Malinka. Pratnja na harmonici bila im je Irina Goričanec.

Program su s učenicima pripremile nastavnice jezične skupine predmeta: Nataša Sternad i Brankica Vlahek-Ivek kao organizatorice te profesorice Sklepić, Mikolaj i Perčić kao suradnice. Detalje s priredbe pogledajte u fotogaleriji.