Aktivnosti projekta Agro educa: Stručno savjetovanje u području voćarstva i ruralnog razvoja
Autor: Velimir Posavec, 17. 3. 2016.

Nastavnici Gospodarske škole uključeni u projekt Agro educa, nakon uspješnog usavršavanja u području aranžiranja, usavršavali su se u području voćarstva i zaštite. Boravili su na 11. znanstveno-stručnom savjetovanju voćara u Belom Manastiru.

Temeljna tema savjetovanja bila je Voćarstvo i implementacija mjera ruralnog razvoja u Republici Hrvatskoj. Nastavnici su nadograđivali dosadašnja znanja na temlju tuđih iskustava. Predavanja su bila održana u nekoliko sekcija: Pomoekologija i Pomofiziologija, Berba, čuvanje i prerada, Tehnologija, Zakonodavstvo i ekonomika i Zaštita bilja. Unutar svake sekcije održana su brojna predavanja o aktualnostima u tom području. Osim toga, predavanja su održali i sponzori, a nakon predavanja održane su rasprave i razmjene iskustava među stručnjacima. Zahvaljujući ovome savjetovanju, nastavnici su stekli nova znanja, aktualizirali su postojeće probleme kako bi ih kasnije prenijeli na učenike te na osobe koje će se prijaviti na stručno osposobljavanje u okviru projekta Agro educa.

Osim predavanja, nastavnici su obišli vinariju Vina Belje gdje su vidjeli koliko je uloženi novac unio promjene u proizvodnju i rast vinarije Belje. Vinarija se ponosi preuređenim starim podrumom, ali isto tako sagrađen je novi, suvremeno opremljeni prostor za proizvodnju vina. Osim toga, nastavnici su posjetili Rasadnik Milić, obiteljsku tvrtku s dvadesetogodišnjom tradicijom u proizvodnji sadnica cvijeća i voća. Upoznali su se s njihovim radom, razmijenili iskustva i poslušali savjete stručnjaka na terenu.

Nastavnici su ovime završili još jedna oblik stručnoga usavršavanja radi kvalitetnijega prenošenja znanja i vještina učenicima i budućim polaznicima programa stručnoga osposobljavanja.

Gospodarska škola objavila je Javni poziv svim kandidatima zainteresiranima za stručno osposobljavanje u području poljoprivrede, vinarstva ili aranžiranja. Uključivanjem polaznika na stručno osposobljavanje nastavit će se aktivnosti projekta, a nastavnici će primijeniti stečeno znanje.

Izvor: Sanja Borko, prof.