Državno natjecanje Dani odjeće i kožne galanterije: Uspjeh Izabele Gavez i Aline Balog iz 3.KPO
Autor: Velimir Posavec, 20. 4. 2015.

Gospodarska škola, od 16. do 18. travnja, bila je domaćin 18. državnog natjecanja Dani odjeće i kožne galanterije. Na natjecanju su sudjelovali učenici iz 15 hrvatskih strukovnih škola koji se obrazuju za zanimanja iz područja tekstila i obuće. Natjecanje se odvijalo u šest kategorija: krojač -izrada odjevnog predmeta, odjevni tehničar, modni dizajn, kolekcija modnog dizajna, modna kolekcija krojača i kožni galanterist. Uz natjecanje, održana je i Smotra obuće i kožne galanterije. Državno natjecanje odvijalo se pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a u suradnji s Državnim povjerenstvom za natjecanja. Temeljni su ciljevi natjecanja i Smotre promovirati tekstilnu i obućarsku industriju, nastaviti njenu dugogodišnju tradiciju u Hrvatskoj, razvijati učeničku kreativnost i individualnost i motivirati ih za daljnji uspješan rad u struci jer kvalitetan i obrazovan kadar pridonijet će uspješnosti ovih industrija.

U četvrtak, 16. travnja dočekali smo sve sudionike i uveli ih u našu povijesnu priču iz čakovečke prošlosti. Upoznali smo ih s modom, odijevanjem i načinom života čakovečke gospode s kraja 19. stoljeća. To je bio uvod u suvremenu temu natjecanja: futuristički vintage.

Prvi dan natjecanja učenici su pristupili izvršenju zadanog zadatka i prezentirali su svoj rad pred članovima Prosudbenog povjerenstva. Na svečanoj završnici svi posjetitelji imali su priliku uživati u prvim modnim kolekcijama mladih, ali svestranih i kreativnih učenika krojača, odjevnih tehničara i modnih dizajnera. Naravno, najuspješniji učenici primili su priznanje i prigodnu nagradu. Osobito smo ponosni na učenice iz naše škole: Izabelu Gavez koja je u diciplini modna kolekcija krojača osvojila 1. mjesto i Alinu Balog koja je u disciplini krojač osvojila 3. mjesto. Čestitamo učenicama, ali i njihovim mentoricama, strukovnim profesoricama Jadranki Prošev i Katici Korunek.

Ovim putem zahvaljujemo svim posjetiteljima što su podržali učenike, zahvaljujemo članovima Državnog povjerenstva te članovima Prosudbenih povjerenstava na savjetima i konstruktivnim kritikama. Također, zahvaljujemo i sponzorima koji su pomogli u organizaciji natjecanja te u nagrađivanju najuspješnijih učenika.

Učenici su, zahvaljujući ovom natjecanju, predstavili svoja znanja i vještine, razmijenili su iskustva, dobili savjete od stručnjaka iz tekstilne i obućarske struke, a pokazali su da uspješno nastavljaju tradiciju tekstilne i obućarske industrije u Republici Hrvatskoj.

Sve snimke s natjecanja pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Sanja Borko, prof.